Chcete si pořídit štěně italského chrtíka a jak na to?

Ano v poslední době je spousta inzercí, které Vám " slibují" to nejúžasnější, nejrychlejší a nejzdravější štětěně, ale jak na to?

Bývá opravdu skutečnost tak růžová?
Noví a neznalí budoucí majitelé italského chrtíka by si měli zhodnotit předem pár zásad, které by měli při budoucí koupi chrtíka zohlednit:
1. chci chrtíka jen jako společníka?
2. chtěli bychom aktivně se věnovat výstavám či dostihům?
3. chceme si pořídit chovného jedince?

Odpovídáte si jen odpovědí 1. ??
Pokud chcete společníka, budete ho milovat se všemi klady i zápory ... a na zápory možná nikdy nepřijdete :-)
Ovšem i když chcete společníka, tak byste si měli dávat pozor na to, od jakého chovatele štěně kupujete. Pokud si najdete na web, kde to vypadá "hodně normálně", tak to neznamená, že nekupujete štěně od osoby, která má chovatelství jako zaměstnání tzn.živí ji to, tzn chov s max výdělkem a min náklady. Pracuje se svými chrtíky on sám a nebo se prezentuje jen svými odchovy, tzn. dělají za něj "práci" jiní?
To, že na stránkách vidíte, jak moc se svými chrtíky chovatel pracuje (ať už dostihy či výstavy či agility atd) znamená, že se jim snaží věnovat na plno a do chovu dává spousty peněz (zase samozřejmě dělá to, co je v jeho finančních možnostech ....) a má ho spíš jako koníčka, protože náklady na všechny aktivity jsou tak velké, že těžko mu to vrátí "pár" prodaných štěňat. Rozhodně neznamená, že nemůže mít v chovu po rodičích zvučných jmen prostě i parťáka. Cena za takového parťáka je plus mínus všude stejná. Zamyslete se nad tím, je lepší mít parťáka po dvou zdravých a krásných interšampionech jako parťáka po dvou psech používaných pouze pro chov? ....
Říkáte si, ale já ani nepotřebuji PP a chci chrtíka tak za 10tis, potom si prosím raději vyberte nějakého pejska z útulku, uděláte dobrý skutek. Pokud se Vám někdo snaží namluvit, ale já to nedělám pro peníze, jen pro to, aby fenka jednou měla štěňata, tak je to min. nezodpovědný člověk. Pro to, abyste měli chovného jedince s PP stačí jet jen na bonitaci, kde cca 300 CZK stojí poplatek. Založení si chovné stanice 2000 CZK (nebo se můžete domluvit se svým chovatelem a propůjčit si na jeden vrh jeho CHS), pak vystavení krycího listu cca 250 CZK a pak nějaké ty stokoruny az vystavení rodokmenů a atd.... a pak očkování, tetování, čipování a krmenímatky a štěňat, ale to je stejné jak u jedinců s PP tak bez nich .....máte pocit, že je to tolik, aby měl být člověk nezodpovědný?
Jo a zkuste se podívat jak chrtíci u chovatele žijí :-) i mezi velkochovateli existují solidní lidé a i mezi malochovateli "množárny".

Odpovídáte odpovědí 2 či i 3?
Tak pak už byste neměli vše nechat jen náhodě. Důležité je si ujasnit, co byste od budouciho člena Vaší rodiny vlastně chtěli.
Podívejte se, co ve skutečnosti měli za ocenění rodiče štěňete? Absolvovali nějaké výstavy? Nebo mají za sebou jednu či dvě výstavy? Maji dostihovou licenci a běhají na dráze? Nebo je to jen běh po zahradě?? :-)
Nehledejte odpovědi jen např u poradců chovu či majitelů chovatelských stanic, ale pohovořte si s lidmi na dostizích či výstavách, hledejte na internetu.....hlavně se prosím nepouštějte do otevřených diskuzí typu facebook, fóra atd. Samozřejmě rozhodně nechci říci, že když rodiče nemají tituly, tak je to špatně, i moje první fenka chrtíka má rodiče zcela bez titulů a nezaváhala jsem ani minutu a byla u nás doma, o titulech to rozhodně taky není a obzvlášť výstavní tituly se dají tzv. "vychodit"! Chovatel pokud využije psa bez jakýchkoliv titulů třeba pro svoji velmi kvalitní a oceněnou fenku, moc dobře ví, proč to dělá...kvalita není totiž jen o titulech....

Mezi chrtíky neplatí rozdělení na dostihové a výstavní, ale přes to v nich malý rozdíl je.
Většina chrtíků, kteří běhají na dráze jsou pevné kostry, střední a vyšší výškové hranice, ale není to podmínka. Stejně jako není podmínka, že na výstavách vyhrávají ti malí, křehcí chrtíci, v dnešní době spíše naopak......
Chcete mít nového mistra světa, tak v tom případě chrtík velikosti do 36cm Vám ho těžko vyhraje....(i když vyjímky se stávají :-)

Předpoklady po rodičích jsou jedna věc a to, že v podstatě kupujeme vždy zajíce v pytli věc druhá....

Rozhodnete-li se mít chrtíka pro sport, dbejte na to, zda měl chrtík možnost po rodičích "získat" dostihové předpoklady.... tedy jak aktivně rodiče běhali či běhají??? Pro rychlost je nesmírně důležité, aby měl např správné horní linie. Podle mého názoru je 95% rychlosti chrta v něm samotném a pouze max 5% se dá regulovat tréninkem, podle mého názoru se s rychlostí chrtík rodí!
Jeden vyhraný závod v soloracingu kategorie mladí opravdu nic neznamená....natož jedno oběhnuté kolo doma po zahradě.
 
Pozor také dostihoví a coursingoví vítězové jsou počtech absolvovaných dostihů a nikoliv o rychlosti chrtíka.
 
A chovný jedinec
- fenka to má vždy trochu jednodušší, pokud splňuje standard, bonitační komise ji zhodnotí jako chovnou a pak už jen vybrat toho nejlepšího chovného (krycího) psa.
- pes - jistě musí odpovídat standardu, mít výšku, obě varlátka, zuby, ale hlavně, aby ho někdo použil k chovu, čeká Vás dlouhá s strastiplná cesta po výstavních kruzích a popřípadě dostihových oválech či coursingových tratích.Opravdu jen málo uchovněných jedinců je využíváno k chovu..... Samozřejmě otázka je i cena za krytí, ale to už je jiná kapitola....Celý ten náš malý chovatelský svět je jedna velká kapitola :-)

Je to vždy složité a nelehké... dejte na vlastní úsudek....

A na závěr poslední rady ode mne:
- nedejte na hezké řeči v inzerci, zkuste se vypravit na výstavy či dostihy. Udělejte si vlastní obrázek o tom, co vlastně chcete...navšťivte dostihovou dráhu a poznejte ty, co opravdu vrcholově sportují a ty co se opravdu věnují výstavám!
- pokud je to možné (ze zahraničního krytí to lze asi těžce :-) )chtějte vidět oba dva rodiče, zda odpovídají Vašim představám. Zkuste poznat jejich povahu, protože povaha Vás bude provázet celým společným životem chrtíka  .....

Zdravotní testy chrtíka
 
Vyšetření, která poskytují specializovaní certifikovaní odborníci:
oči tzv ECVO test - zjišťují se zejména dědičné vady očí, platnost je vždy jen 1 rok a pouze od certifikovaného odborníka, ale většinou bohatě stačí opakovat 1x za 2 až 3 roky. Tedy jde o vyšetření, které hodnotí momentální stav zvířete. Pokud nejsou testy po dobu chovnosti opakovány jsou v podstatě bezcenné, zvíře, které bylo zdrávo ve 3 letech již v 6 nemusí být.
Tento test stojí od 700 - 1000 CZK (v závislosti na pracovišti)

srdce - mělo by být sonografické vyšetření včetně vyšetření doppler, tedy nestačí jen papír od veterináře, že na poslech je pes v pořádku.
Tento test stojí od 1500 - 3500 CZK (v závislosti na pracovišti)

patelly - dělá se jednou za živost a platné je jen od certifikovného odborníka (stejně jako ostatní vyšetření!)
Tento test stojí od 500 - 650 CZK (v závislosti na pracovišti)
 
DNA testy co lze a ne
profilový DNA test  -  je to jen jakýsi otisk prstu, doživotní identifikace zvířete.
Tento test stojí od 900 - 1300 CZK (v závislosti na pracovišti)

případně DNA testy, které provádí jako jediná laboratoř na světe
Veterinary Genetics Laboratory - Dog Testing -University of California, Davis
jsou to DNA testy dědičnosti speciálně pro Italské chrtíky oční vady PRA IG1, PLL, Glaukom a Hypoplazie zubní skloviny viz odkaz https://www.vgl.ucdavis.edu/services/italiangreyhound.php
Tímto důrazně upozorňujeme, že žádná jiná laboratoř na světe tyto testy speciálně pro italské chrtíky neumí udělat.
Pokud chcete DNA testy, tak vždy záleží na plemeni, pro které je test určen.
Tento test stojí v balíčku za 4 testy 160 USD / jedinec.
NEEXISTUJE na světe laboratoř či test, který by dokázal na DNA otestovat italského chrtíka a říci, že je prostý všech dědičných vad!
 

CHTĚJTE VIDĚT TESTY RODIČů a jejich výsledky, pokud chovatel nemá co skrývat, tak Vám je rád poskytne.

 
Celkově tedy kupujete vždy zajíce v pytli a doufám, že vždy ho budete mít z celého srdce rádi!

A poslední téma je cena za chrtíka...
Cena za chrtíka se odvíjí od spousty skutečností:
- úspěšnost obou rodičů či hodnota rodomenu rodičů (importovaní psi atd)
- cena za krycího psa a související náklady jako např cesta na zahraniční krytí (to může být i třeba 100 tis)
- počet narozených štěňat
- pohlaví štěněte
- barva štěněte
- budoucí předpoklady štěněte

Ptáte se, s kolika penězi počítat když chcete standardního jedince od slušného chovatele po kvalitních oceněných rodičích se zdravotními testy? Tuto sekci jsem se rozhodla smazat, protože je to opravdu složité. Každopádně počítejte, že si sáhnete hodně hluboko do kapsy i při těch nejlevnějších štěňatech.

Rozhodně bych se ovšem velmi zamyslela nad tím, pokud má někdo "ceník" na štěňata .... protože pak to není seriozní chovatel, ale podle mne jen obchodník s chrtíky. Na štěňata nelze mít univerzální cenu a těžko jsou ve vrhu všichni stejní.

Fenky jsou vždy dražší jako pejsci, stejně tak záleží na barvě. Obecně šedá a creme je nejdražší, ale je to na preferencích budoucího majitele. Samozřejmě budoucí předpoklady hrají také velkou roli - viz článek o společnících.
Prosím berte tento článek jen jako orientační, cenu totiž opravdu ovlivňuje spousta skutečností a těžko se dají ve skratce popsat.
Neptejte se chovatele "za kolik", hlavně on to ani do určitého věku neví, ale zkuste mu napsat co byste od chrtíka chtěli a hlavně něco o sobě . Ve vrhu nejsou vždycky všichni top a společníci se rodí každému....
Přeji hodně štěstí při výběru.